Andinutri Blog

Étkezéseink beteggé tesznek

Étkezéseink beteggé tesznek

Nem fogok hárítani, helyesen táplálkozni nem könnyű, de nem is ördögien nehéz. Néhány részlettel azonban tisztában kell lennünk. Módosíttanunk kell a mindennapok rutinjain, mivel szokásaink, sikeres életmódbeli változtatásunk, mint minden fejben dől el.

Próbáljuk megnevezni, meghatározni, hogy mi határozza meg mindennapjainkat leginkább. Meggyőződésem, hogy a gondolkodásunk az ami meghatározza a vélt, vagy valós lehetőségeinkket, a mindennapi problémák kezelését. Azt, hogy abba a bizonyos tányérba mi is kerüljön. De mint minden az életben, ez is fejleszthető, egyszóval kezdésből rendet kell tegyünk a fejünkben. A helyes táplálkozás elengedhetetlen a jól  müködő szervezet egészségesen tartásához.  Az egészségtelen táplálkozási szokások számos rendellenességet támasztanak alá a testi felépítés működésében.

A legtöbb ember tudja, mit kellene enni, de nem tudja, mikor és hogyan üljön az asztalhoz. Elfelejtettük őseink jól bevált, hátrahagyott szokásait.

A nagy mennyiségű táplálék, valamint a cukorban, alkoholban és zsírban gazdag táplálkozás növeli a zsírszövetek térfogatát, hízáshoz,: a narancsbőr ( laza kötőszövet fájdalmas gyulladása) és a cellulit ( a bőr irha rétegében lerakódott sok toxin) megjelenéséhez vezetnek. Az irhába lerakódott salakanyagok a környező szövetekből magukba szippantják a vizet, és egyre nagyobb göböket alakítanak ki. A felgyülemlett nedvesség ödémát okoz, a megduzzadt csomók egymással találkozva felszaggatják a rostok rácsos szerkezetét, ezáltal a bőr felülete a narancs héjához hasonlóan egyenletlenné válik. Ha valaha is feltettük a kérdést, hogy egy sportos, izmos testen mit keresnek ezek a göböcskék, mostanra már letisztázódhatott a képlet. Ha a személy nem táplálkozik salaktalanitást elősegítő módon megjelennek a göbök és elindúl a szervezeten belőli savasodás is ( izomlázz)

Ezen jelenséget több tényező is kiválthatja. Ilyen kiváltó okok az:

  • összetett szénhidrátok, szacharidok  túlzott fogyasztása, finomított lisztek, túlzott cukortartalmú ételek fogyasztása ( zsemle, kifli, kakaós csiga, fehér kenyér stb.)
  • életmód: mozgásszegény életvitel, huzamosabb ideig végzett álló – vagy ülőmunka, dohányzás
  • öltözködés: a vérkeringést leszorító ruhadarabok ( szűk fehérnemű, farmer) használata
  • Vízfogyasztás: A nem elégséges hidratáció a cellulit súlyosbodásának fő oka. Meg kell értenünk, hogy a tápanyagokat a sejtmembránokon keresztül cseréljük le, ezért a folyadék bősége elengedhetetlen a vese, a bőr, a verejték, a májban levő toxinok eltávozásához.
  • só: túlzásba vitt használata puffaszt, vérnyomás ingadozást, vizenyősséget okoz. ( konzervek, félkész és kész termékek)
  • Alkohol: nagy kalóriabevitellel bír, felgyorsítja a májzsírszintézis folyamatát, akkor is amikor alacsony kalóriájú étrendet tartunk.
  • mértéktelen kóla, üdítők, kávé fogyasztása
  • genetikai tényezők: nem, életkor, lassú anyagcsere és keringési elégtelenség
  • hormonális tényezők: főként az ösztrogén, az inzulin, a noradrenalin, pajzsmirigy hormonok, valamint a prolaktin mind szerepet játszanak a narancsbőrüség megjelenésében

A cellulitisz kialakulásában a lelassult anyagcsere az egyik legnagyobb befolyással bíró tényező, ezért a kialakulásának okát kell megakadályozni egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással. Fogyasszunk sok rostban gazdag ételt, kerüljük az összetett szénhidrátokat, zaharidokat, túl zsíros dolgokat.

A helytelen szokások, különösen az étkezéseink során, nagyon könnyen asszimilálodhatnak,  és rendkívül nehéz elhagyni őket, különösen, ha gyermekkoruk óta minden étkezéskor berögződtek használatuk. Mindig változtathatunk ezen, nem kell csüggedni. Első lépésként próbáljuk felismerni melyek is a nem kívánt szokásaink, ételeink és próbáljuk meg elkerülni azokat: ne vásároljuk meg, ne vegyük elő stb. Időt kell szánnunk mindenre, erre is, hiszen agyunknak időre van szüksége. Egy étkezés alkalmával kb. 3o percnek kell eltelnie, amíg eljut a tudatunkig, hogy jelezze a jóllakottság érzetet, figyelmeztessen, hogy hagyjuk abba az étkezést.

Az egészséges életmód nem csak azt jelenti, hogy mit kell enni, hanem azt is, hogyan és mikor kell enni, hogy hizlalás nélkül energiát nyerjünk.

Tényleg szükségünk lenne berögződött, rossz étkezési szokásainkra, amelyek sajnos csak növelik a súlytöbbletünket, rossz közérzetet, lelkiismeret-furdalást okozva, ellentétben a vágyainkkal, hogy jól és kiegyensúlyozottan érezhessük magunkat.

< Vissza