Andinutri Blog

Játék a végtelennel

Játék a végtelennel

Gyakran elgondolkodhattunk és  feltehettük magunknak a kérdést, hogy mi is legyen a testtömeggel, hogyan is lehetne változtatni rajta, hiszen ez a mai kor emberének egyik legnagyobb dilemmája. Valószínűleg sokszor kiszámítottuk már a testtömeg-indexünket, a napi kalóriaszükségletünket de még mindig nem sikerült tennünk ezidáig semmit. Nem tudjuk eldönteni mit mikor és hogyan kellene változtatnunk, hogy tartósan megmaradjon és aktiválódjon alapanyagcserénk. Aztán beleakadunk és belevágunk, kipróbálunk egy egy jojo diétát. Egy ideig  nyomon követnjük, aztán kudarcba fulladunk és akaratunkon kívül az ellenkezője következik be, elkezdődik a túlsúly gyarapodása, a hormonháztartás felborulása. Ilyenkor eszünkbe sem jut még, hogy ezen az úton haladva legtöbb esetben sokszór fordítva sülhet el a próbálkozásunk. E fajta provokált elhízás miatt is bekövetkezhet számtalan egészségügyi, teljesítménybeli probléma. Ritkább esetben viszont pont az ellenkezője is megtörténhetik, hogy túl aktívvá válik az anyagcsere, ezáltal nagy súlyveszteség is beállhat  a személynél.  Ezért soha ne feledkezzünk meg a tényezők sokaságáról, amelyek befolyásolhatják testünk alakulási folyamatait. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az ember elkényelmesedett állapota miatt sok esetben saját maga betegségeinek előidézője, sajnos hajlamosak vagyunk megfeledkezni önmagunkról, minden fontosabbá vált számunkra a mai világban. Ha szem előtt tartanánk, hogy a lustaság fél betgség, elkerülhetnénk a lelki és testi görcsök kialakulási folyamatait.

Tanulmányok is azt mutatják, hogy ha sikerül pár kilogramtól: 2 – 4 – 6 kilogramtól megszabadulni jelentősen javulni fog a koleszterin szintje, változik a glikémiás index , az autoimmun problémák kór lefolyása, az alvási apnoé, hozzájárul a koszorúér-betegségek megelőzéséhez, a vérnyomásunk is szabályozotabbá válik stb.

Ezért is fontosnak tartanám, hogy gondoskodjunk testsúlyunk szabályozásáról, a megfelelő pihenésről, étkezésről, mozgásformáról, anélkül, hogy fölösleges stresszet okoznánk önmagunk számára. Ez a négy tényező teljeséggel egyenrangú, nincs hierarchia, alá – fölérendeltségi viszony, egyik sem fontosabb a másiknál, ugyanolyan súllyal szerepelnek, ha sikeres testkompozíció változást akarunk elérni. Rendszerezzük életünket, ne próbáljunk kapkodni, hiszen annak soha nincs értelme, mindig kudarcba fullasztjuk terveinket, ha megfontolatlan indulunk neki az újabb kihívásoknak. Ha már elértük az általunk kitűzött célt és a karbantartásra, testsúly alakulásra, tömegnövelésre öszpontosítunk, akkor sem lessz könnyű dolgunk, hiszen ilyenkor is ez a négy tényező határozza meg a sikert vagy a bukást. Ezen nem tudunk és nem is kell változtatnunk.

Idővel megértjük, átértékeljük és elengedjük a “megálmodott” testsúly megszerzését nem lessz annyira fontos, mint az életmódbeli változás, a jó közérzet, egészségünk megőrzése érdekében. Az egészben az a szép, hog egy idő után teljesen átértékeljük az ideákat.

Röviden felvázolnám, hogy miért is tartom olyan fontosnak a négy tényező betartását:

  • A mozgással – ingert adunk,
  • az étkezéssel – üzemanyagot,
  • a pihenéssel – pedig időt, a szervezetünknek, hogy elérhesse az
  • ideális, jól karbantartható, megvalósítani kívánt – testsúly változást.

Ha mindezt megértjük, már könnyű lesz belátni, hogy hol is tévedhettünk ezidáig, hogy hiába van helyes, megfelelő inger és kellő üzemanyag, ha nem adunk magunknak időt, hogy véghez vihesse szervezetünk az adaptációs folyamatot. Vagy fordítottan: hiába van inger – pihenő, ha nincs üzemanyag, nincs miből táplálkoznia a szervezetnek. ( ezért nem lesznek sikeresek hosszú távon a diéták)

Testtömegünk, formánk a zsigeri zsírok, a sejtek alakulása fügvényében változnak, mivel ezek felelősek a felesleges kalória tárolásáért, ha valamit rosszúl irányítottunk, azaz folytonosan mellé étkezünk, kihagyjuk az étkezéseket, nem a számunkra legmegfelelőbb tápanyagokhoz juttatjuk a szervezetünket vagy koplalunk behajtja a bérét.

A zsigeri zsírok körülbelűl  16-18 éves korunkig alakulnak, tágulnak. Ha fiatal korunkban súlyfelesleggel küzdöttünk egy életen át oda kell figyelnünk önmagunkra, mivel a kialakult zsigeri szövetek  soha nem tünnek el, csak összébb húzódnak.

Tudatosíttanunk kell magunknak, hogy  Sajnos soha nem fognak eltűnni, csupán összébb húzódni és szunnyadt állapotba helyezhetjük, tarthatjuk őket. Több mint 4000 – szeresére képesek növelni körfogatukat, ha szunnyadt állapotukból felébresztjük. Gondoljuk meg ha  x – éven keresztül, egy y- testtömeggel éltem hogyan lehetne lehetséges 3 hét alatt lefaragni önmagamról? Ezt csupán akaraterővel, elszántsággal, önmagunk tiszteletével érhetjük el. Ezért nagyon fontos lenne az első életéveket a lehető legkisebb zsírraktárokkal kezdeni,  sokat tehetünk ennek érdekében ha odafigyelünk az adagolásra, adalékanyagok kiküszöbölésére, a félkész ételek, kekszek, sütemények, üditők lecserélésére. Szánjunk rá időt szerezzünk be házi alapanyagokat és készítsünk magunk. Nagyon fontos lenne mindezt egy kiegyensúlyozott táplálkozással, egy normál kordában tartott testtömeggel még pubertás korig megváltoztatni, megvalósítani.

Ne feledjük, hogy az elhízás növeli a szívbetegségek, a magas vérnyomást, a csontritkulást, a Policisztás ovárium szindrómát, Cushing-szindrómát, Inzulint termelő daganat (inzulinóma) kialakulásának kockázatát, Pajzsmirigy elégtelenséget, Prader-Willy-szindrómát, Laurence-Moon-Bardet-Biedl-szindrómét (nemi szervek fejletlenségével járó rendellenesség), a Központi idegrendszeri betegségeit: bulimiét, agyvelőgyulladást, harmadik agykamrát érintő daganatokat, a hipofízis hormonálisan inaktív daganatát, a hipotalamusz szervi betegségeit (gyulladás, daganat, érbetegség), hipotalamusz közeli kóros elváltozásokat, az ízületi gyulladás kockázatát És Így sorolhatnánk tovább.

Sajnos a mai modern századunkban, rohanó világunkban ehhez fegyelemhez, önkontról gyakorláshoz, nem igazából segít hozzá semmi, kevés a türelemünk, „mindent akarunk, most és azonnal”, mintha egyből fel szeretnénk “falni” a világot.

Ezért létezhetnek olyan étrend típusok, diéták, amelyek gyors súlyvesztéshez vezethetnek, de ezek mind hosszú távon nehezen követhetők, az emberi szervezetre nézve megterhelőek, számára nem megfelelőek, és mindezek maguk után vonják a későbbi bő súlygyarapodást, egészségügyi problémák kialakulását  .

Mindig dugába dőlnek a diéták, mivel egy meghatározott ideig, foggal-körömmel harcolunk a siker elérése végett, aztán ha leadtuk azt a “ 2–kilót” újból zabálásba kezdünk, hiszen erre vágytunk, hogy “ehessünk”.

Jön a bukás: nem sikerül, és sohasem gondolunk arra, hogy milyen könnyű lenne megváltoztatni a táplálkozással kapcsolatos mentalitásunkat. Minden alkalommal, amikor dugig esszük magunkat, ragaszkodunk olyan rossz szokásokhoz, elképzelésekhez, mintha az lenne az ” utolsó vacsoránk” .

Ne feledjük amint a táplálékra való odafigyelés, a pihenés, és a testmozgás megszűnik, a súlygyarapodás ismét növekedni kezd.

Igaz léteznek olyan típusú személyek, akiknél később jelentkezik ez a változás, ez náluk, periódus függő, ahogy az alakváltozás is a hormonrendszer működése miatt.

A jojo ciklusok kedvezőtlenebben, megterhelőbben hatnak a szervezetre, mint a kezdeti elhízás, de sohase feledkezzünk meg arról, hogy egy bizonyos túlsúly már nagyon megterhelő a szervezetnek.

A kutatások azt bizonyítják, hogy mindazok, akik megpróbáltak változtatni életvitelükön, megőrizték egészségüket, többnyire egészséges életmódot sikerült kialakítaniuk, a fontossági sorrend átalakult, azaz nem az ideális súly elérését tartották, már szem előtt, hanem a karbantartott egészséget. Az egészséges táplálkozáson alapuló életmód, beleértve a rendszeres testmozgást is fontosabbnak bizonyult a vékony ideáloknál .

Minden esetben nagymértékben javulni fog az egészségünk, a test tömegétől függetlenül.

Javaslom, hogy a szigorú étrend, diéták követése helyett minden ember saját étrend kialakítására törekedjen, amely sok gyümölcsöt, zöldséget, gabonafélét és fehérjét kellene tartalmazzon. Segítséget nyújthat egy szakember, hogy kigabalyodjunk a táplálkozási alapelvek labirintusából, ezáltal elindulva egy megtervezett, élhető, kemikáliáktól mentes élet felé.

Mindig az lenne  a helyes, ha az étel fele zöldségekkel, egy negyede hússal vagy növényi fehérjével és egy negyede  gabonafélékből állítódjon össze.

Naponta legalább 4 – 5 adag étkezést kell biztosítani, hogy ne éhezzünk (többször- kevesebbet). Ha  kisebb változtatásokkal indítjuk az életmódváltást, étrendünk pontos megtervezését, betartását nagyobb valószínűséggel tarthatjuk fenn hosszú távon is ezt az életet. Nem működik a hirtelen és teljes élelmiszer szükséglet megvonás, hosszú távon tarthatatlan.

Mindenkinek magának kell át állítania önmaga gondolkodásmódját, saját ritmusában a helyesebb, tarthatóbb életvitelre, ne akarjunk megfelelni senkinek és semminek, de legyenek elvárásaink, igényeink magunkkal és környezetünkkel szemben. Általunk kitűzött céloknak kicsiknek, konkrétaknak, hozzáférhetőknek, betarthatóknak és rugalmasnak kell lenniük az első két-három hónapban, hogy időről időre kiküszöbölhessük a hibalehetőségeket.

A fizikai aktivitásnak a napi rutin részévé kell válnia, mint például a munka, ruházkodás, fogmosás stb.

Ahhoz, hogy ezen elszántságunkat segítsük meg kell határoznunk azokat a tényezőket, amelyek megakadályozzák a fizikai aktivitás véghez vitelét minden nap.

Ilyen tényezők lehetnek: túlságosan elfoglalt munka menetrend, elhúzódó munkaprogram vagy túlságosan heroikus családi feladatok véghez vitele lehet a halasztás hátterében. Kis erőfeszítésekkel kell elkezdenünk.

Ha olyan típusú személy lennél, aki szereti halogatni, egyszóval elhalasztani a dolgait, különösen, ha róla van szó, akkor ajánlott, hogy a fizikai aktivitást reggel végezze, hanem a nap folyamán mindegyre talál halogatásra okot. Ha képesek voltunk  megtalálni a számunkra megfelelő fizikai aktivitást és sikerült megváltoztatni az élelemről alkotott gondolkodásmódunkat, máris egy kedvezőbb, egészségesebb talajt teremtettünk szervezetünk számára, megváltoztatva mindennapjaink ritmusát. Senkinek sem könnyű a változás: idővel és energiával jár, de mindig megéri.

Szánjuk el magunkat és vágjunk bele, szervezetük meghálálja a bele fektetett energiát.

< Vissza