Andinutri Blog

Működő böjt, avagy intermittent fasting

Működő böjt, avagy intermittent fasting

Véget ért a téli szünet, így lassan kezdünk visszatérni a megszokott menükhöz. Élvezve a szakaszos böjt előnyeit az ünnepek után. Nem beszélek félre, a szakaszos böjt a minden napos motiváltság könnyebb elszántsága miatt jobban működik, hiszen vannak napjaink amikor valamely külső környezeti tényező miatt elhatározásunk buktába fullad. Így nem elég, hogy mellé eszünk, még ezt megnehezíti egy egész napos önmarcangolás is. Viszont ha szakaszosan térünk vissza elhatározásunkhoz kevesebb kudarcban, több sikerélményben részesülhetünk. Ez egy könnyített módja annak, hogy fittek, motiváltak, egészségesek maradjunk. Ebben semmi újdonság nincs, hiszen a böjt gyakorlása évszázadok óta az emberi kultúra részét képezi. Nem csak a vallási megközelítés részeként kell a böjtre tekintenünk, hiszen nem maradt volna fent évezredeken keresztül, ha nem okozna mentális, fizikai és spirituális gyógyulást. Én  a szék három tartó pilléreként, lábaként szoktam emlegetni. Sajnos mi nyugati, elvárosiasodott emberek eltávolodtunk a spirituális valónktól, őseink bölcsességét semmibe véve. Helyette a mindless-eating = “tudattalan evés”- t választottuk. Jóformán észre sem vesszük és eszünk, majszolgatunk, ez által felborítva egész anyagcsere szükségletünket. A szakaszos böjt nem csak a fogyásról, karbantartásról szól, hanem egészség védő hatás szempontjából is elengedhetetlen. Egy potenciális, terápiás kézenfekvő eszköz, amit mindenféle vallási irányultság nélkül képesek vagyunk alkalmazni azért, hogy jobban érezzük magunkat. Ma sem kellenek a tudományos bizonyítékok arra, hogy mitől érezzük jobban magunkat de rászoktattak arra, hogy mások gondolkodjanak a testi jelzések helyett. Manapság összekeverjük a szomjúság érzetet az éhség érzettel, a fáradtságot a fájdalommal, az oxigén hiányos állapotot a pánikkal… és még sorolhatnám tovább. Az az érzésünk, hogy semmit sem végzünk jól, hiszen csupán a szervezet jelzéseire kellene figyelnünk. Ha nem hiszünk a szervezet pozitív jelzéseinek, akkor restartoljunk és figyeljünk. Soha ne feledjük nincs standard: – van aki reggel 6 órakor bír reggelizni, van aki 1o vagy 11 órakor érkezik a reggelijéhez. Mindkettő normálisnak számít, hiszen még mindig reggel van. Ilyenkor teljesen más az anyagcsere, hormonális egyensúly állapota.

A szakaszos böjt előnyei közt, megemlíteném a gyulladásos folyamatok enyhülését, az agyműködés fokozódását, hangulatjavító hatását, jobb közérzet elérését, a sejt öregedési folyamatainak lelassulását.

Hogyan is kezdjünk neki?

  • csökkentsük az ételeink mennyiségét
  • hagyjuk el az édességeket, hiszen azok úgyis fűszerként szolgálnának
  • csökkentsük a fehérlisztből készült pékáruk fogyasztását, helyette térjünk a teljes kiőrlésűekre, pirított kenyérre.
  • csökkentsük az édesített müzlik fogyasztását, helyette válasszuk a teljes kiőrlésű gabonapelyhet
  • fogyasszunk több mosott zöldséget és kevesebb szénhidrátot, burgonyát
  • a tízórainál a snacket, édességeket,cukros ropogtatókat váltsuk gyümölcsre, zöldségekre
  • teánkba, kávéba tegyünk kevesebb cukrot
  • alkalmazzunk hideg gyümölcsteát a cukros üdítők helyett
  • sajtburger helyett válasszunk sült halat
  • tartsunk nagyobb időkiesési intervallumokat az étkezések közt
  • végezhetjük periódusokban, ha már jól megy a 4 – 12 órás tartózkodás a nagy beevésektől, emelhetünk 24 – 48 h. időintervallumokra is. Fontos, hogy bármilyen változást észlelünk azonnal szakember segítségét kérjük. Fontos, hogy valaki végig kövesse böjti állapotunkat, ugyanúgy mint az étkezésre való visszatérést ( fokozatosan szabad a “normál étkezésre”visszatérni, hogy ne terheljük az emésztő rendszerünket. Fontos: – az életmódbeli változtatás nem okozhat lelki feszültséget ( ne a megszokott megnyugtatásunk érdekében végezzük a kiválasztott “feladatokat”) A stresszes állapotok hatására felgyülemlett hormonok arra kényszerítenek, hogy visszatérjünk a régi szokásainkhoz, a megnyugtatásunk érdekében: csoki majszolás, túlzott szénhidrát fogyasztás, cigarettázás, piálgatás, panaszkodás, kibeszélés stb. ( nem mindig csupán a rossz minőségű étel a probléma) Fontos a türelem, komolyság, elszántság, társasági támogatottság (biztatás, lelkesítés, ösztönzés miatt), önmagunk tisztelete
  • sétáljunk, emeljünk a séták tempóján, kocogjunk, vezessünk be rövidebb sprinteket, hiszen sok kicsi sokra megy. A lényeg, hogy válasszuk a számunkra legmegfelelőbb testedzést. Ami tényleg jót tesz az javítja az erőnlétet, lazít, jó közérzetet eredményez.
  • ne akarjuk egyszerre megváltani a világot ! Heti egy változtatás beiktatása elégséges. A kis és lassú lépések stratégiája célirányosabb.

Tisztában vagyok, hogy mindannyian nagyon elfoglaltak vagyunk, nincs időnk, leterheljük magunkat napi feladatokkal, a szakaszos éhezés segít a napi rutinból való kilépésben csak figyeljünk, tervezzünk és élvezzük az eredményeket. Bármely új szokás kialakítása minimum hat hét ( régebben elégséges volt kettő :))) kitartást igényel, mivel manapság ennyi idő szükségeltetik az idegpályák és az idegi kapcsolatok kiépítéséhez. Ne ijedjünk meg! lesznek elvonási tüneteink, hiszen az agyunk nem veszi jó néven a rossz szokások feladását, de mindez kijátszható pl. idővel a reggeli zsíros kenyér helyett a müzli is ugyanolyan örömet fog okozni.

 

Források

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18700873
Kovács Imre Barna, Ács Zoltán:  A nagy titok (2o1o)

< Vissza